Polski Związek Hodowców Gołębi Pocztowych

Oddział Łosice 0385

Odwiedza nas 189 gości oraz 0 użytkowników.

Odsłon artykułów:
356186

sylwetki hodowców

Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna

Czytaj więcej...

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna

Krzysztof Rumik – 20 lat pod gołębimi skrzydłami

Kiedy po raz pierwszy spotkałem Krzysztofa Rumika, od razu wiedziałem, że jest on kimś więcej niż tylko jednym z wielu hodowców gołębi pocztowych. Spokojny, zrównoważony, wybitny znawca gołębi i naszego sportu, ale również co nie zdarza się dzisiaj zbyt często, bez reszty oddany sprawom związkowym społecznik. Organizator wielu poza programowych lotów okręgowych, wyjazdów na wielkie związkowe święta tj. olimpiady czy wystawy ogólnopolskie, oraz wielki orędownik postępu w hodowli gołębi pocztowych. Do tych niewątpliwych zasług bezapelacyjnie należy dołączyć olbrzymie zasługi w promowaniu osiągnięć okręgu Biała Podlaska na arenie ogólnopolskiej.

Od wielu lat Krzysztof jest członkiem zarządu okręgu Biała Podlaska, delegatem na Walne zgromadzenia Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych, prezesem zarządu oddziału Łosice, a w ostatnim czasie prezesem nowo powstałego stowarzyszenia „Mistrzowskie gołębie Europy”.

Kiedy pytam go jak godzi te wszystkie funkcje z hodowlą gołębi, oraz czynną pracą zawodową odpowiada
z uśmiechem, że najważniejsza jest chęć do pracy i zaangażowanie, które to cechy pozwalają dobrze zorganizować czas.

Rumik hodowca

Gołębie pocztowe hoduje od roku 1990, kiedy to nabył pierwsze ptaki od hodowcy z Łosic – Stefana Grochowskiego. Zakupił ich wówczas około 50. Wyhodował z nich około 100 młodych które w następnym roku lotował. Po zakończeniu lotów pozostał na gołębniku jeden młody, który był nie w pełni zdrowy i prawdopodobnie dlatego ukończył loty.

Zdaniem hodowcy młode gołębie były wtedy zbyt dobrze karmione i zbyt silne.

W roku następnym zrewidował swoje poglądy na temat karmienia i młodymi wyhodowanymi z tych samych gołębi od Grochowskiego, w oddziale Łosice zwyciężył w lotach gołębi młodych.

Następnie poznał doskonałego hodowcę Jana Ostrowskiego mieszkającego w Niemczech do którego pojechał, nabywając kilkanaście gołębi. Oryginały lotował i spisywały się one wyśmienicie. Następnie zakupił od Ostrowskiego między innymi ptaki – rodziców swoich zwycięskich w lotach gołębi.

Obecnie na gołębniku Krzysztofa Rumika znajduje się około 130 gołębi, w tym 15 par rozpłodowych. Ptaki rozpłodowe stanowią bazę wyhodowaną na swoim gołębniku, a wyjątkowo rzadko pojedyncze sztuki od innych hodowców. Każdego roku hoduje Krzysztof Rumik około 100 młodych do lotów.

W trudnym sezonie 2010 utrzymał do końca ponad 30 młodych gołębi. Lotuje metodą wdowieństwa totalnego, ale część gołębi również metodą gniazdową co w ciężkich sezonach bardzo pomaga w uzyskaniu dobrych wyników. Ptaki z metody wdowieństwa spotykają się ze sobą jedynie po locie.

Gołębie rozpłodowe i część gołębi lotowych łączy w grudniu, a około 15 par przeznaczonych na loty najdalsze w marcu. W 2010 roku połączył ptaki bez wychowania młodych i wysłał na trudne loty co się nie sprawdziło.
Z doświadczeń jakie zebrał wynika, że wychowanie zimowych młodych wpływa bardzo pozytywnie na dorosłe ptaki skutkując lepszą kondycją dorosłych. Młode z takich lęgów zimowych, w jego odczuciu nie powinny być lotowane. Odchowując takie młode trzeba bardzo umiejętnie karmić, bowiem zbyt obfite karmienie powoduje rozpoczęcie pierzenia u dorosłych.

Hodowca jest zwolennikiem intensywnych treningów przed lotami, co może pomóc w szybszym uzyskaniu formy. W roku 2011 planuje rozpocząć treningi bardzo wcześnie- nawet na początku kwietnia, nie zważając na nie korzystne warunki atmosferyczne.

W żywieniu stosuje mieszanki pełnoporcjowe Kampola, Tolisana i innych firm mieszając je ze sobą.

Jego zdaniem gołębie zbyt dobrze karmione maja słabszą formę, gorzej trenują. Oznaką zdrowia i witalności jest szybkie opuszczanie gołębnika w trakcie oblotu. Ptaki niechętnie opuszczające gołębnik są chore lub zapasione.

Pytany o profilaktykę nasz bohater opowiada, że stosuje podstawową profilaktykę tj. szczepienia przeciwko paramyksovirozie, salmonellozie co jest podstawową kwestią. Preferuje środki do profilaktyki firmy Tolisan, które stara się kupować bezpośrednio od producentów by uniknąć podróbek. Nie jest zwolennikiem jednorazowych kuracji.

Rumik mistrz dalekiego dystansu

Jest mistrzem w hodowli gołębi dalekodystansowych do których ma jak to się mówi „dobrą rękę”. Jego sławny w całym gołębiarskim świecie barcelończyk leciał jako młody, i roczniak na wszystkich lotach, jako dwulatek zginął na treningu i wrócił po 2 miesiącach bardzo zmęczony. Nie odzyskał formy w roku następnym. Jako czterolatek, pięciokrotnie koszowany zdobył 5 konkursów. Posłany na Barcelonę,
w roku 2006, wygrał strefę C, uplasował się na 18 miejscu w kraju, pokonując w czasie konkursowym do gołębnika ponad 1900 km.

Ten sam ptak powrócił w roku następnym jako 65 w okręgu Biała Podlaska, z Ostendy oraz w roku 2010 ponownie z Ostendy, jako 8 w okręgu i pierwszy w regionie. Obecnie ptak ten ma już 10 lat.

Największy sukces Krzysztofa Rumika to wyhodowanie gołębi dalekodystansowych i powrót gołębia z Barcelony.

W ostatnim zdaniu hodowca z wielką pasją opowiada czym są dla niego gołębie.

Te wracające z lotów trudnych mogą spowodować nawet „cudowne ozdrowienie” czego sam hodowca doświadczył obserwując wieczorny powrót gołębia z lotu z ponad 700 km oraz widząc gołębia, który powrócił
z Barcelony.

spisał
Ireneusz Kaługa

artykuł zaczerpnięty ze strony http://www.smge.pl/

Copyright © 2014. PZHGP Oddział Łosice 0385